Elewacja drewniana domu
Elewacja drewniana domu z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Nie ma w tym nic dziwnego. Wykorzystanie drewna sprawia, że każdy budynek nabiera swojego własnego i niepowtarzalnego charakteru. Wydaje się on jednocześnie bardziej harmonijny i bezpieczny oraz przytulny. Drewniana elewacja może znajdować się jedynie na części budynku albo wręcz przeciwnie zdobić całą jego powierzchnię. Jeśli zadbamy o to, by wykonana została odpowiednia jej wentylacja oraz zabezpieczenie, będzie nas ona cieszyła swoim wyjątkowym wyglądem przez wiele długich lat.
Elewacja drewniana domu – sposoby na jej wykonanie
Elewacja drewniana domu może być wykonana na wiele różnych sposób. Szczególnie że rynek coraz częściej oferuje rozwiązania, które przypadną do gustu każdemu klientowi. Oprócz dużej różnorodności w wyborze drewna na elewację istnieje również szeroka oferta produktów kompozytowych. Świetnie sprawdzą się one jako imitacja na elewacje z drewnem, która kosztuje mniej, montuje się ją taniej, a dodatkowo jest o wiele łatwiejsza i mniej czasochłonna w utrzymaniu i konserwacji. Drewniane elewacje sprawdzą się w każdym przypadku. Zarówno jeśli chodzi nam o obiekty klasyczne, które najczęściej kojarzą się z prostokątnymi obiektami o dwuspadowych dachach, jak i tymi nowoczesnymi. Nowo powstałe budynki doskonale łączą naturalne materiały, jakimi jest właśnie drewno z metalem, szkłem, betonem, czy kamieniem. Doskonale komponują się z wszelką roślinnością, również egzotyczną.
Elewacja z drewna powinna charakteryzować się wilgotnością wynoszącą od dwunastu do maksymalnie osiemnastu procent. Dzięki temu ryzyko, że surowiec odkształci się, będzie zminimalizowane. Planując montaż drewna, musimy pamiętać, że jest to materiał, który „pracuje”. Oznacza to, że pod wpływem wilgoci i temperatury jego powierzchnia kurczy się lub rozszerza. W efekcie nie możemy przybijać desek bez zachowania pomiędzy nimi przestrzeni. Konieczne jest zachowanie odstępów, które powinny wynosić kilka milimetrów. Elewacje drewniane zazwyczaj układane są poziomo lub pionowo, znacznie rzadziej pod kątem 45 stopni. Tego typu elementy możemy montować do każdego rodzaju ścian za pomocą odpowiedniego rusztu systemowego. Musi on zostać wykonany odpowiedni techniką, po to, aby nie wystąpiła wilgoć i mogła przebiegać właściwa cyrkulacja powietrza.
Drewniana elewacja domu a impregnacja
Drewniana elewacja domu będzie wyglądała pięknie, tylko jeśli przeprowadzimy odpowiednią impregnację. Jest to niezwykle istotny aspekt, który odpowiednio wykonywany pozwoli nam na właściwe zabezpieczeniem wyglądu naszego budynku przed negatywnym wpływem wilgoci oraz działaniem owadów. Możemy wyróżnić kilka sposobów, które pozwolą nam sprawić, że nasza drewniane elewacje domów będą doskonale wyglądać. Impregnacja sprawia, że przedostanie się wody do drewna, zostaje utrudnione, tak samo, jak rozwój pleśni i grzybów. Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenie drewna jest oczywiście metoda ciśnieniowa. Zabieg ten należy powtarzać co pięć lat. Elewacja domu z drewnem może być również lakierowana. Jest wtedy chroniona przed słońcem, wodą oraz biologiczną korozją, a także mechanicznymi uszkodzeniami. Tego typu zabezpieczenia są także w stanie ożywić barwę drewna. Niestety minusem jest częstość wykonywania takiej konserwacji, która powinna być odnawiana co 24 miesiące. Elewacja z drewnem może być też malowana. Zabezpiecza wtedy drewno przed grzybem oraz uszkodzeniami mechanicznymi, jednak zmienia jego kolor oraz wygląd.
Bejcowanie jest najmniej skutecznym sposobem. Nie zabezpieczy ono obiektu przed rozwojem grzybów oraz pleśni. Podkreśli jedynie kolor drewna dzięki głębokiemu wniknięciu w struktury. Bejcowana elewacja z elementami drewna będzie mniej narażona na promieniowanie UV oraz wilgoć. Prace tego typu należy niestety również powtarzać dość często.
Kompozyt wykorzystany jako elewacja z drewna
Kompozyt coraz częściej wykorzystywany jest po to, by za jego pomocą stworzyć imitację elewacji z drewna. Nie zawsze chcemy wykorzystać naturalny surowiec, ponieważ jest to rozwiązanie drogie i skomplikowane w montażu. Elewacje z drewnem coraz częściej wykonywane są z paneli drewnopodobnych. Kompozyt idealnie odwzorowuje naturalne słoje i fakturę drewna. W efekcie nie jesteśmy w stanie zauważyć, z czego dokładnie została wykonana elewacja z elementami drewna. Jest to prawdziwie doskonały zamiennik, którego na dodatek nie trzeba w ogóle konserwować.
W ofercie znajdziemy wiele różnych kolorów paneli drewnopodobnych, więc nawet najmodniejsza w tym sezonie elewacja szara z drewnem będzie banalnie prosta w wykonaniu. Elementy tego typu zazwyczaj montuje się za pomocą odpowiedniego kleju. Nie jest to wiec skomplikowane ani czasochłonne. Elewacje domu z drewnem z ich wykorzystaniem prezentują się równie atrakcyjnie co z naturalnym surowcem. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku tych osób, które nie mają czasu lub po prostu nie chcą zajmować się cykliczną i czasochłonną konserwacją. Komponent doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku budynków nowoczesnych, jak i klasycznych.