Przejdź do treści

Kolory elewacji

W momencie budowy domu określenie, jak będzie on wyglądał zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz to sprawa kluczowa. Dla przyszłych mieszkańców lub użytkowników obiektu jest ważne nie tylko to czy poszczególnie pomieszczenia zostaną stylowo i funkcjonalnie zaaranżowane. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, również z tego, jak ważne są kolory elewacji domów. Fasada naszego lokum jest przecież jego wizytówką. To ją pierwszą zauważą nasi klienci lub goście i na jej podstawie wyrobią sobie wstępną opinię na temat tego, jak wygląda wnętrze budynku.

Czy kolory elewacji domu są ważne?

Kolor domu lub budynku użyteczności publicznej jest bardzo ważny. Dlaczego? Ponieważ nie od dziś wiadomo, że poszczególne barwy wpływają na to, jak postrzegamy dany obiekt. Przykładowo zielone kolory elewacji domu kojarzą nam się ze spokojem i zaufaniem. Nic dziwnego więc, że najczęściej to właśnie w takich odcieniach aranżowane są fasady szpitali, klinik i prywatnych gabinetów lekarskich. Są to przecież miejsca, w których przede wszystkim pragniemy czuć się zaopiekowani i bezpieczni. Doświadczeni projektanci stosują rozwiązania, które będą powodowały u nas takie odczucia nie tylko we wnętrzach, ale przenoszą je właśnie również na elewacje domów. Kolory intensywne takie jak żółty, najczęściej są stosowane wszędzie tam, gdzie pragniemy, by elewacja powodowała wzrost kreatywności. Nie dziwmy się więc, że kojarzą nam się one przede wszystkim ze szkołami i przedszkolami.

Kolorystyka elewacji domów i budynków jest szczególnie ważna w przypadku obiektów, które pełnią funkcje reprezentacyjne. Ich fasady muszą prezentować się nie tylko estetycznie, ale również elegancko i klasycznie. Nie spotkamy urzędu miasta, którego charakteryzowałaby jaskrawo czerwona elewacja. Kolory, jakie najczęściej są wybierane to wszelkie odcieni beżów, szarości, ewentualnie delikatnych żółci. Także kolory domów powinny zostać dobierane na podstawie tego, jak jego mieszkańcy chcą się czuć w danym budynku. Niektórzy uwielbiają nowoczesne aranżacje, które łączą ziemiste kolory z drewnem, szkłem i betonem. Inni natomiast najlepiej czują się w klasycznych stylach, dlatego ich elewacja, będzie jasna, symetryczna i minimalistyczna. Znajdą się również tacy, dla których odpowiednia będzie ekstrawagancka elewacja domu. Kolory, jakich użyją, będą oryginalne i charakterystyczne, razem stworzą jednak kompozycję, obok której nie będzie można przejść obojętnie.

Jaki kolor elewacji wybrać?

Jeśli zastanawiamy się jaki kolor elewacji wybrać najlepiej zasugerować się tym, jakie budynki otaczają obiekt, którego fasadę będziemy aranżować. Jest to najlepszy sposób na to, by stworzyć projekt, który doskonale wpasuje się w otoczenie. Musimy bowiem pamiętać, że kolory elewacji zewnętrznej na przykład naszego domu powinny współgrać z sąsiedztwem. Pozwoli to ukształtować otoczenie, w którym nie ma chaosu stworzonego przez nieprzemyślane elewacje. Kolor to nie wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Ważny jest również styl fasady. Jeśli nasz dom zbudowany jest w otoczeniu, w którym większość budynków utrzymana jest we wzorach klasycznych, warto dopasować projektowany obiekt również do tego stylu. Nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować z tego, co nam się podoba na rzecz wkomponowania się w otoczenie. Elewacja, kolorystyka i styl budynku mogą być po prostu podobne do tego, co je otacza. Wystarczy kilka wspólnych elementów, aby stworzyć coś, co jest spójne.

W każdym przypadku decyzja o doborze koloru powinna być bardzo dobrze przemyślana. Nie jest to element, który łatwo zmienić. Kolory domu, jakie wybierzemy, pozostaną z nami przynajmniej na kilka najbliższych lat. Jest to także dość kosztowna zmiana, nic więc dziwnego, że warto mieć pewność, że ostateczna wersja naszego projektu jest rzeczywiście tą, którą chcemy urzeczywistnić. Kolorystyka domu powinna w stu procentach oddawać charakter jego mieszkańców.

Nowoczesna kolorystyka domów

Najczęściej wybierana jest nowoczesna kolorystyka domów i elewacje biało szare. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jet to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się praktycznie wszędzie. Zarówno jeśli zapragniemy stworzyć fasadę, która jest nowoczesna, jak i klasyczna. Ten minimalistyczny trend zagościł w naszej przestrzeni na dobre i z chęcią wykorzystujemy go tam, gdzie tylko się da. Począwszy od wnętrz naszych domów, na wystroju budynków użyteczności publicznej kończąc. Elewacja domów szara doskonale łączy się z wszelkimi innymi kolorami, szczególnie że może być ona utrzymana zarówno w jasnych, jak i ciemnych odcieniach. Za jej pomocą wykończymy zabudowę jednorodzinną, kamienice, bloki, urzędy miasta, szkoły, przedszkola, prywatne gabinety, salony piękności, nowoczesne biurowce, galerie handlowe oraz lokale gastronomiczne. Możliwości są nieograniczone. Szara elewacja domu doskonale łączy się z elementami zewnętrznej sztukaterii takimi jak gzymsy, listwy elewacyjne, indywidualne dekory, kolumny i inne. Również materiały takie jak szkło, beton, kamień, cegła doskonale wyglądają na tle koloru szarego. Możemy go z łatwością skomponować z roślinnością zarówno egzotyczną, jak i naszą rodzimą.