Przejdź do treści

Listwy do boniowania

Jeżeli zależy nam na tym, by nasz budynek wyglądał wyjątkowo i oryginalnie, musimy zadbać przede wszystkim o to, jak prezentuje się jego fasada. Nie od dziś wiadomo przecież, że odpowiednia elewacja dodaje budynkom uroku. Czasami jedynie za pomocą kilku elementów możemy całkowicie odmienić ich wygląd i sprawić, że nabiorą one bardziej nowoczesnego lub wręcz przeciwnie klasycznego wyglądu. Jednym z dekorów, które diametralnie mogą odmienić wygląd fasady, są bonie i listwy do boniowania. Gdzie dokładnie możemy je zastosować i w jaki sposób?

Gdzie stosuje się listwy do boniowania?

Listwy do boniowania stosuje się wszędzie tam, gdzie pragniemy uzyskać idealnie proste krawędzie, w momencie wykonywania aranżacji fasady. Są one stosowane zarówno, gdy chodzi o obiekty mieszkalne, jak i wtedy gdy pragniemy wykonać boniowanie obiektów użyteczności publicznej. Bonie elewacyjne to elementy, które zachwycą nas swoimi wzorami i tym, jak fantastycznie za ich pomocą możemy całkowicie odmienić wygląd budynku. Szczególnie że obecnie zarówno bonie, jak i listwy boniowe dostępne są w nowoczesnym wdaniu, które bardzo szybko i łatwo montuje się na elewacji. Możemy wykonać je w każdym momencie i co ważnie, rozwiązanie to nie pociągnie wcale za sobą ogromnych kosztów, jak to miałoby miejsce w przypadku tradycyjnego wykonywania boni.

Za ich pomocą wspaniale udekorujemy nie tylko budynki mieszkalne, jakimi są bloki, kamienice i zabudowa jednorodzinna, ale również wszelkie obiekty publiczne. Jest to doskonały wybór dla wszystkich tych miejsc, które przede wszystkim muszą wyglądać reprezentacyjnie i estetycznie. Bonie oraz listwa do boniowania doskonale sprawdzają się w przypadku restauracji, szpitali, galerii handlowych, a nawet urzędów miasta. Ich wykorzystanie zależy w pełni od tego, jaka jest nasza wizja i jak pragniemy je zaaranżować.

Jaka jest cena boniowania?

Ciekawą kwestią jest również koszt wykonania prac takich jak boniowanie. Cena tego rozwiązania nie jest wygórowana, a same produkty charakteryzują się bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Również ich montaż nie będzie nas kosztował zbyt wiele. Tak naprawdę wszystkie prace jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie i to przy wykorzystaniu narzędzi, które są ogólnodostępne. Listwa do elewacji i bonie możemy zakupić w różnych kształtach i wymiarach, dlatego również ich koszt jest zróżnicowany. Jednak dzięki temu możemy za ich pomocą wykończyć każdy budynek, bez względu na to, jaki cechuje go kształt i wielkość. Jest to naprawdę łatwy i tani sposób na zmianę proporcji elewacji. Po sztukaterię zewnętrzną listwy, bonie i indywidualne dekory sięgają coraz częściej również architekci i projektanci. Aranżacje przez nich tworzone są niesamowite i jednocześnie stają się potwierdzeniem, jak fantastycznie można wykorzystać tak prosty element, jakim są bonie.

Zastosowane na fasadzie tworzą doskonale harmonijne podziały. Mogą stać się również fantastycznym tłem dla innych elementów, które są o wiele bardziej charakterystyczne. Zdecydowanie wpływają na styl aranżacji, jaką zdecydujemy się zastosować na danej fasadzie. Na wzrost ich popularności wpływ ma również funkcja ochronna, dlatego często stosowane są właśnie po to, by chronić i zabezpieczać krawędzie budynku. Bonie są więc rozwiązaniem polecanym wszędzie tam, gdzie jak najbardziej staramy się osłaniać elewację, przed potencjalnymi uszkodzeniami, które mogą znacząco obniżyć jej estetykę. Listwy do boniowania łatwo dopasujemy rozmiarem i kształtem do różnych typów budynków. Jest więc to rozwiązanie ogólnodostępne i nie musimy obawiać się, że nie będziemy mogli zastosować go ze względu na nietypowy kształt obiektu.

Czy trudno jest wykonać boniowanie?

Jeśli już interesuje nas boniowanie, często pojawia się pytanie, czy trudno jest je wykonać. Wzrost zainteresowania tego typu rozwiązaniem sprawia naturalnie, że częściej pojawiają się wątpliwości związane z tym, czy damy radę zrealizować je na naszej elewacji samodzielnie. Aby wykonanie tak wyjątkowego dekoru na fasadzie było łatwiejsze, powstał element, który zdecydowanie ułatwia boniowanie. Listwy do boniowana są elementem, który jest nie tylko praktyczny, ale doskonale wpisuje się w obowiązujące na rynku trendy. Za ich pomocą możemy szybko i łatwo zaakcentować wybrane elementy danego obiektu. Poszczególne modele dekoru różnią się między sobą wyprofilowaniem. Dzięki szerokiemu wyborowi możemy wybrać dokładnie taki element, jaki będzie doskonale odpowiadał nam pod względem stylistycznym. Aktualnie najczęściej wybieramy modele, które utrzymane są w stylistyce klasycznej i minimalistycznej, ponieważ możemy łatwo dopasować je do praktycznie każdej elewacji.

Nowoczesnym komponentem, który niezwykle łatwo zastosować na fasadzie budynku są listwy i bonie styropianowe, które cechują się odpornością na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Niestraszne są im deszcz, promienie UV, grzyby, pleśń, a nawet silny wiatr. Z łatwością je zamontujemy, a późniejsza zmiana koloru również nie sprawi nam żadnych problemów.