Przejdź do treści

Bonie elewacyjne

Każdy z nas pragnie, by wygląd budynku, w którym mieszkamy, zachęcał innych do wejścia i odpowiednio reprezentował jego mieszkańców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ elewacja jest pewnego rodzaju wizytówką tego, co znajduje się w jego wnętrzu. Bonie elewacyjne to elementy dekoracji, za pomocą których stworzymy niepowtarzalną fasadę naszego budynku. Nie ma znaczenia, jaki obiekt pragniemy nimi udekorować. Asortyment tego typu coraz częściej stosuje się w przypadku nie tylko obiektów mieszkalnych, którymi są wszelkie bloki, kamienice i domy jednorodzinne, ale również użyteczności publicznej.

Czym są bonie elewacyjne?

Bonie elewacyjne to elementy sztukaterii zewnętrznej, które stosuje się do ozdoby krawędzi budynku. Przy ich użyciu można tworzyć przeróżne kompozycje i aranżacje, odpowiednio oddające charakter całego obiektu. Są one polecane szczególnie dla tych osób, które pragną uzyskać nie tylko oryginalny, ale również niepowtarzalny styl w kompozycjach, które tworzą. Bonie narożne oraz tradycyjne doskonale sprawdzą się do ochrony krawędzi obiektu przed uszkodzeniami bez względu na to, jaki jest jego kształt i forma. Szczególnie że tego typu elementy zewnętrznej sztukaterii występują nie tylko w wielu rozmiarach, ale również i wzorach. W efekcie za ich pomocą stworzymy nieskończenie wiele różnych aranżacji i każdy budynek jesteśmy w stanie ozdobić zupełnie inaczej. Jedynie od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy element, jakim są bonie. Cena tego typu rozwiązania jest różna w zależności od tego, jaki dokładnie produkt postanowimy zastosować.

Bonie styropianowe – nowoczesne rozwiązanie

Bonie styropianowe są nowoczesnym rozwiązaniem, za pomocą którego szybko i łatwo odmienimy fasady naszego domu. Dawniej boniowanie elewacji było o wiele bardziej skomplikowane. Polegało na wykonaniu rowków podczas jej tworzenia lub wykorzystaniu do tego celu kamienia naturalnego. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest boniowanie styropianu w kształt bonii. Najlepiej, jeśli użyjemy do tego procesu materiał EPS 200, czyli najmocniejszego i najtwardszego na rynku styropianu. W efekcie możemy uzyskać wiele różnych wzorów i rozmiarów, których dopasowanie do budynku nie będzie problemem.

Bonie styropianowe montuje się niesamowicie łatwo. Najczęściej do ich instalacji na elewacji wykorzystuje się jedynie odpowiedni klej przeznaczony do montażu sztukaterii. Nie musimy specjalnie przygotowywać podłoża. Potrzebne będzie jedynie odpowiednie jego wyczyszczenie. Produkty tego typu są trwałe i odporne na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych. Dlatego przez wiele lat będziemy mogli cieszyć się ich doskonałym wyglądem. Co ciekawe dowolnie możemy również zmieniać ich kolor. W tej kwestii ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Ważne jednak, aby pamiętać, by do tego celu wykorzystywać jedynie farby na bazie wody. Niestety dodatek rozpuszczalnika może uszkodzić powierzchnię produktów tego typu.

Jakie są wymiary bonii elewacyjnych?

Wymiary bonii elewacyjnych dostępnych na rynku są bardzo różnorodne. Bez problemu znajdziemy zarówno produkty bardzo małe, jak i szokujące nas swoją wielkością. Dzięki temu każda kompozycja, którą stworzymy, będzie unikalna i wyjątkowa. Nawet bardzo podobne budynki możemy, dzięki boniom całkowicie odmiennie zaaranżować. Istnieje wiele różnych kształtów elementów sztukaterii, jakim są bonie. Elewacja obiektu może więc zostać za ich pomocą wykończona w sposób nowoczesny lub wręcz przeciwnie całkowicie klasyczny i elegancki. Tylko od nas zależy czy stworzymy kompozycję nawiązującą do dawnych stylów, czy raczej zdecydujemy się na rozwiązania modernistyczne i ekstrawaganckie. Oryginalny charakter bonii sprawia, że perfekcyjnie będą się one prezentowały w wielu miejscach. Najczęściej wykorzystywane bonie to te nawiązujące do klasycznych stylów. Znakomicie komponują się one z trendem na minimalistyczne zdobienia, proste kształty i formy.

Symetryczność, jaką zapewnia użycie bonii, doskonale sprawdza się w każdym przypadku. Również wszędzie tam, gdzie pragniemy wykończyć nie tylko elewację domu lub mieszkania, ale również budynków użyteczności publicznej. Jednak nie tylko ze względów wizualnych są one tak często stosowane. Poleca się je przede wszystkim również dlatego, że stanowią ochronę elewacji budynku przed uszkodzeniami. Dekory wykonane ze styropianu EPS 200 są odporne na działanie wilgoci oraz promieniowania UV. Pod wpływem temperatury kurczą się i rozkurczają. Niestraszne są im grzyby, drobnoustroje, ani szkodniki. Co ważne nie musimy również pamiętać o ich konserwacji. Jeśli zauważymy, że po pewnym czasie straciły swój dawny blask i ich kolor nie prezentuje się już tak dobrze, jak kiedyś, z łatwością odmalujemy je na wybrany przez nas kolor. Niesłabnącym trendem są oczywiście bonie elewacyjne w kolorze białym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby malować je również na zupełnie inne kolory, które będą współgrały z otoczeniem.