Przejdź do treści

Projekt elewacji domu

Nierzadko gdy stoimy przed wyborem tego, jak finalnie pragniemy, by wyglądała elewacja naszego domu, nie wiemy, na co się zdecydować. Sytuacja ta nikogo nie dziwi, ponieważ osobom niedoświadczonym w tym temacie trudno wyobrazić sobie jak poszczególne elementy będą ze sobą współgrać w rzeczywistości. Nie każdy ma również na tyle rozwinięty zmysł estetyczny, aby mieć pewność, że pomysł, który w jego głowie wydaje się rewelacyjny, w praktyce spełni jego oczekiwania. Na ratunek przychodzi usługa, jaką jest projektowanie elewacji domu. W ramach jej doświadczony projektant stworzy wizualizację, na której zobaczymy, jak cała kompozycja będzie się prezentowała po wykonaniu na fasadzie.

Po co wykonuje się projekt elewacji?

Projekt elewacji wykonuje się po to, by nie rozczarować się finalnym efektem naszego pomysłu, którego nie jesteśmy w stanie zobaczyć oczami wyobraźni. Jest to także usługa stworzona dla wszystkich tych osób, które w tak ważnych kwestiach jak fasada nowego domu lub budynku wolą oddać się w ręce profesjonalistów. Nie każdy z nas musi przecież posiadać umiejętność tworzenia doskonałych kompozycji elewacyjnych, natomiast każdy z nas pragnie, by jego dom zachęcał do wejścia i odpowiednio reprezentował jego mieszkańców. Projekt elewacji domu oraz jego aranżacja musi być właściwy, ponieważ fasada budynku jest jego wizytówką. Nie da się ukryć, ze widząc tylko elewację mimowolnie wyrabiamy sobie pierwszą opinię na temat tego jak zapewne będzie wyglądało jego wnętrze. Ważny jest więc każdy element, począwszy od użytych materiałów, przez kolorystykę na elementach dekoracyjnych i sztukaterii kończąc.

Projekty elewacji domów są również potrzebne z innego względu. Z roku na rok rośnie świadomość odnośnie tego jak ważne jest wkomponowanie fasady i wyglądu nowego budynku do otoczenia. Sprawia to, że przestrzeń, w której żyjemy, staje się bardziej uporządkowana i mniej chaotyczna. Mnóstwo miejskich projektantów zwraca uwagę na tego typu sytuacje. Dlatego warto zdecydować się na projektowanie elewacji domów szczegónie jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie stworzyć kompozycję, która nie tylko będzie nam się podobała, ale jednocześnie będzie współgrała z obiektami otaczającymi budynek.

Co obejmuje projekt elewacji?

Projekt elewacji obejmuje między innymi wybór elementów sztukateryjnych oraz materiałów, jakich użyjemy do jej stworzenia. Specjalista stworzy projekty elewacji domu, które będą przedstawiały kilka propozycji na to jak można zaaranżować fasadę danego budynku. Jego wiedza i doświadczenie pozwoli odpowiednio połączyć nasze oczekiwania i rzeczywiste potrzeby z tym co jest najbardziej funkcjonalne i dopasowane do otoczenia. Uzyskamy również wskazówki na temat potrzebnej ilości danych materiałów. Unikniemy wiec sytuacji, w której zakupimy ich za mało i będziemy musieli stresować się dodatkowymi zakupami, lub wręcz przeciwnie kupimy ich za dużo i stracimy pieniądze na materiały, których nie potrzebujemy. Projektowanie elewacji domów jest więc sposobem na odpowiednie zagospodarowanie naszych funduszy przeznaczonych na wykonanie elewacji. Będziemy mogli wybrać opcję, która najbardziej pasuje do naszego budżetu, a dodatkowo unikniemy martwienia się o to, czy materiały wystarczą nam do jej wykonania.

Projektant elewacji stworzy nam wizualizację na podstawie tego, jakie są nasze oczekiwania. Nie ma znaczenia, czy pragniemy, by fasada była utrzymana w stylu klasycznym i eleganckim, a może dworkowym. Również fani nowoczesnych i modernistycznych aranżacji będą zadowoleni takim rozwiązaniem, tak samo jak w przypadku gdy pragniemy projektu minimalistycznego i współczesnego. Co ciekawe projekty elewacji sprawdzą się, szczególnie gdy interesuje nas aranżacja ekstrawagancka, w której wykorzystujemy różne kolory i materiały.

Elewacja starego domu – czy projekt w takim przypadku ma sens

Jeśli zastanawiamy się, czy projekt w przypadku elewacji starego domu ma sens, odpowiedź brzmi: tak! Szczególnie jeśli stoi przed nami zadanie odnowienia na przykład zabytkowej kamienicy. Z reguły charakteryzują się one swoimi indywidualnymi dekorami, które nadają im charakter i niepowtarzalny wygląd. Pragniemy wiec je zachować jednak ich konserwacja i odnowienie może być kłopotliwe oraz kosztowne. Na ratunek w takich sytuacjach przychodzi właśnie projektant elewacji. Podpowie on jak najlepiej odnowić fasadę i pomoże dobrać nowoczesne zamienniki starych dekorów. W efekcie nasza elewacja dalej będzie wyglądać pięknie, zyska odświeżony wygląd, a same prace nie będą skomplikowane.

Projekty elewacji to również doskonały sposób na to by elewacja naszego domu zyskała nowy i odświeżony wygląd. I to bez nerwów, stresu i straty pieniędzy. Odradzanym pomysłem jest na pewno zakup komponentów elewacyjnych i dopiero wtedy przystąpienie do prac bez wcześniejszego określenia dokładnego planu działania i tego jak ma wyglądać fasada. Jest to bowiem rozwiązanie niezwykle ryzykowne, które może sprawić, że finalnie efekt nam się nie spodoba i będziemy rozczarowani.